Facebook Self Servis Reklam Koşullarını Güncelledi – Mayıs 2018

Her geçen gün daha da katlanarak büyümeye devam eden Facebook Business dönem dönem reklam koşullarını da yenilemeye ve geliştiriyor. 25 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan “Self Servis Reklam Koşulları” güncelleniyor.

Self Servis Reklam Koşulları
Aşağıdaki koşullar (“Self Servis Reklam Koşulları”), herhangi bir reklam veya başka bir ticari ya da sponsorlu aktivite veya içerik oluşturmak, göndermek ve/veya sunmak için self servis (kendi kendine) Facebook Ürünlerini (reklam arayüzlerimiz ve API’lerimiz gibi) kullanımınız (toplu olarak “Self Servis Reklam Arayüzleri”) ve Self Servis Reklam Arayüzleri aracılığıyla gönderdiğiniz tüm siparişler (“Sipariş”) için geçerlidir.
Facebook, Messenger, Instagram, yayıncı ağımız veya reklam yayınladığımız başka herhangi bir yerde gösterilmek üzere reklam satın alarak erişmek istediğiniz kitleyi hedefleyebilirsiniz.

 1. Bir Sipariş verdiğinizde, satın almak istediğiniz reklam türünü, harcamak istediğiniz tutarı ve teklifinizi tarafımıza bildirirsiniz. Siparişinizi kabul edersek, sitede yer olduğunda reklamlarınızı yayınlarız. Reklamınızı yayınlarken, reklamı belirttiğiniz hedef kitleye sunmak veya seçtiğiniz sonucu gerçekleştirmek için elimizden geleni yaparız, ancak reklamınızın hedef kitlesine her durumda erişeceğini veya seçtiğiniz sonucun her zaman gerçekleşeceğini garanti edemeyiz.
 2. Reklamlarınız, ilgili tüm yasalara, düzenlemelere, kurallara ve Reklam İlkelerimize uygun olmalıdır. Bunlara uymamanızın, vermiş olduğunuz reklamların iptali ve hesabınızın kapatılması dahil çeşitli sonuçları olabilir.
 3. Herhangi bir reklamı herhangi bir nedenle reddedebilir veya kaldırabiliriz.
 4. Siparişlerinizin ödemesini aşağıdaki hususlara uygun olarak yapacaksınız:
  1. Geçerli oldukları durumlarda Topluluk Ödeme Koşullarımıza uyacaksınız;
  2. Verdiğiniz her Siparişte belirtilen tutarların tamamını ve gerekli vergileri ödeyeceksiniz. Her Sipariş için ödeyeceğiniz tutar, takip sistemlerimize dayalı olarak hesaplanır.
  3. Bir Sipariş vererek, Sipariş verdiğiniz anda veya sonrasında, bir kredi bürosundan kişisel ve/veya ticari kredi raporunuzu almamıza izin vermiş olursunuz.
  4. Reklam hesabınızın güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır ve reklam hesabınız üzerinden veya reklam hesabınız aracılığıyla verilecek tüm Siparişlerin ücretinin sizden alınacağını kabul edersiniz.
  5. Otomatik ödeme kullanıyorsanız, sizden kayıt sırasında kabul ettiğiniz aralık dahilinde herhangi bir ücret kesebileceğimizi kabul etmiş olursunuz. Önceden kabul edilen aralığı aşan bir ücret olursa, size önceden haber veririz.
  6. Herhangi bir Siparişi dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz; ancak iptali bize bildirmenizi takip eden 24 saat boyunca reklamınız yayında kalmaya devam edebilir ve yayınlanan tüm reklamlara ilişkin ödemeler yine sizin sorumluluğunuzdadır.
  7. Sizden yapacağımız çekim tutarları, stopaj vergileri dahil ve bunlarla sınırlı olmamak üzere ilgili vergi ve harçlara tabi olabilir ve bunları içerebilir. İşlemleriniz için geçerli her türlü vergiyi üstlenmek ve ödemek sizin sorumluluğunuzdadır. Herhangi bir vergiyi ödememenizden kaynaklanabilecek herhangi bir dava talebine karşı, zarar görmemizi engelleyeceksiniz ve oluşabilecek zararları tazmin edeceksiniz.
  8. Ödeme yönteminizden çekim yapamazsak veya ödemenizin vadesi geçerse, ödenmemiş tutarları tahsil etmek için ek işlemler yapabiliriz. Makul düzeyde avukatlık ücretleri dahil olmak üzere, bu türde bir tahsilata ilişkin tüm masrafları ödeyeceksiniz. Vadesi geçmiş tutarlara, ayda %1 oranında veya kanunlar gereği uygulanabilecek maksimum oranda (hangisi daha düşükse) faiz uygulanacaktır.
  9. Reklamlarınızı, yalnızca Facebook’ta reklam satın almak için kullanılabilen ön ödemeli bir bakiye olan “Reklamveren Bakiyesi” ile satın almanıza izin verebiliriz. Reklamveren Bakiyeleri yalnızca işletme amaçları veya ticari amaçlar için kullanılır. Reklamveren Bakiyeleri için yasalar uyarınca gerekli durumlar haricinde para iadesi yapılmaz. Facebook bir banka değildir ve bankacılık hizmetleri sunmaz. Bu doğrultuda, Reklamveren Bakiyeleri faiz getirmez, yatırım yükümlülüğü oluşturmaz ve Federal Yatırım Sigorta Kurumu, Mali Hizmetler Tazminat Sistemi ya da kamusal alanda veya özel sektörde faaliyet gösteren herhangi bir kuruluş ya da sigorta sistemi tarafından sigorta altına alınmaz.
  10. Ödeme yönteminiz doğrultusunda, faturalı veya faturasız müşteri kategorilerinden birine dahil olursunuz. Faturalı müşteriler, Facebook’un kredi limiti sağladığı ve geçerli fatura koşulları kapsamında ödeme için periyodik olarak fatura düzenlediği müşterilerdir. Faturasız müşteriler ise ödemelerini alışveriş anında yapan müşterilerdir. Tamamen kendi takdirine bağlı olmak üzere Facebook, reklam harcaması ve kredi derecesi gibi faktörler doğrultusunda müşterileri faturalı müşteriler olarak sınıflandırabilir.
 5. Zaman zaman, hedef kitlelerimizdeki ve yayın sistemlerimizdeki iyileştirmeleri test etmemiz gerekmektedir ve reklamlarınız bu testlerden etkilenebilir. Testlerimiz, reklam performansınızın etkinliğini artırmak üzere tasarlanmıştır. Reklamverenlerimizin performansına yararlı olacağını düşündüğümüz durumlarda test yapma hakkımız saklıdır.
 6. Reklamlarınıza ilişkin boyut, alan ve konumlandırma tarafımızca belirlenecektir.
 7. Yayın planı, reklam alanlarının kullanılabilirliğine bağlıdır ve süreklilik sağlamayabilir.
 8. Reklamlarınızın erişimini veya performansını (reklamlarınızı görecek olan kişi sayısı veya reklamlarınızın alacağı tıklama sayısı gibi) garanti etmeyiz.
 9. Reklamlarınıza yönelik tıklamaların nasıl yapıldığını kontrol edemeyiz. Belirli tıklama hareketlerini saptamaya ve filtrelemeye çalışan sistemlerimiz mevcuttur, ancak reklamların yayın maliyetini etkileyebilecek tıklama dolandırıcılığı, teknik sorunlar veya potansiyel olarak geçersiz olan diğer tıklama faaliyetlerinden sorumlu olmayız.
 10. Siparişinizi tamamladıktan sonra reklamınızı yayınlama iznimiz sona erecektir. Ancak aşağıdaki hususları kabul edersiniz:
  1. Bir defa gösterilen reklamlar, herkese açık bilgi haline gelir. Reklamlar yeniden paylaşılabilir ve hedeflenen kitle dışındaki kişiler reklamlara erişebilir (reklamları yayınlayan Facebook Sayfasından, Facebook ürünleri içerisinde veya farklı yollarla). Kullanıcılar reklamınızla etkileşimde bulunduysa, reklamınız Ürünlerimizde kalabilir (kullanıcılar tarafından silinene kadar paylaşılabilir veya hesap araçları üzerinden kullanıcılara görünebilir).
  2. Reklamınız siyasi reklam kategorisindeyse, siparişinizin tamamlanmasını izleyen yedi (7) yıllık süre boyunca Facebook, hem reklam içeriğini ve kreatifini hem de reklam kampanyası hakkında bilgileri (toplam harcama ve yayın verileri gibi) gösterebilir (sizden ücret alınmadan) ve bunlara erişim sağlayabilir.
  3. Facebook’un size ait reklam içeriklerini ve reklamlarınızla ilgili tüm bilgileri bir kamu kurum veya kuruluşuna açıklamasına (Facebook’un, bu bilgilerin açıklanmasının yasal bir soruşturmaya destek sağlayacağını düşündüğü durumlarda) izin verirsiniz.
 11. Size reklamlarınızı hangi tür insanların gördüğüne ve reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğine ilişkin raporlar sağlarız. Bu raporları kullanımınız, Reklam İlkelerimizdeki Veri Kullanım Kısıtlamalarına tabidir.
 12. Kullanıcılarımıza, belirli reklamların kendilerine neden gösterildiğini açıklamak için yeterli bilgiler dahil olmak üzere Facebook’ta reklamcılığın nasıl çalıştığına ilişkin şeffaflık sağlayan araçlar sunuyoruz. Reklamlarınızla ilgili bilgilerin bu araçlarda yer alabileceğini kabul edersiniz.
 13. Önceden yazılı iznimizi almadan, Facebook veya Facebook Ürünleri ile olan ilişkiniz hakkında herhangi bir basın bülteni ya da benzer bir kamu bildirisi yayınlayamazsınız.
 14. Başkasının adına reklam yayınlıyorsanız, bu reklamları yayınlamak için izin almanız gerekir ve aşağıdakileri kabul edersiniz:
  1. Hem bu Self Servis Reklam Koşulları’nın hem de Ticari Koşullar dahil olmak üzere Hizmet Koşulları’nın reklamveren için bağlayıcı olmasını sağlayacak yetkiye sahip olduğunuzu beyan ve garanti edersiniz.
  2. Temsil ettiğiniz reklamverenin bu Self Servis Reklam Koşulları’nı veya Ticari Koşullar dahil olmak üzere Hizmet Koşulları’nı ihlal etmesi halinde, söz konusu ihlalden sorumlu tutulabilirsiniz.
  3. Kampanyası için sipariş verdiğiniz nihai reklamverene ilişkin kampanya raporu bilgileri sağlayabileceğimizi kabul edersiniz.
Self Servis Reklam Arayüzleri aracılığıyla sunulan belirli bir özellik veya işlevi kullanımınız için geçerli olan ek koşulları incelemenizi ve kabul etmenizi isteyebiliriz. İlgili ek koşullar ile bu Self Servis Reklam Koşulları arasında bir ihtilaf olması halinde, ihtilafın kapsamı dahilinde, belirli özellik veya işlevi kullanımınıza ilişkin olarak ek koşullar geçerli olacaktır. Bu Self Servis Reklam Koşulları’nda zaman zaman değişiklik veya güncelleme yapabiliriz ve Self Servis Reklam Arayüzleri’ni kullanmaya devam etmeniz, bu değişiklikleri kabul ettiğiniz anlamına gelir. İkamet ettiğiniz yer veya şirketinizin merkezi ABD veya Kanada’daysa, bu Self Servis Reklam Koşulları kapsamında anlaşmanız Facebook Inc. şirketiyledir. Aksi takdirde bu Self Servis Reklam Koşulları kapsamında anlaşmanız Facebook Ireland Ltd. şirketiyledir. Ancak, bazı ülkelerdeki reklamverenlerin anlaşmaları belirli durumlarda sadece reklam siparişi amacıyla doğrudan Facebook iştirak şirketleriyle olabilir. Sizin için geçerliyse, burada söz konusu iştiraklerden Siparişleriniz için geçerli özel hükümler bulabilirsiniz. Hizmet Koşulları’nın sona ermesi durumunda bu Self Servis Reklam Koşulları da sona erecek ancak şu hükümler geçerliliğini koruyacaktır: Giriş paragrafı, Kısım 2, 4, 8-12 ve bu paragraf.
Son Düzenleme: 7 Mayıs 2018.
No Comments

Post a Comment