Ev Yapımı Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde yediğimiz gıdaların bir çoğu, gelişen teknoloji ile katkı maddeleri kullanılarak yapılan ve insan sağlığı hiçe sayılan bir Dünya’da yaşıyoruz. Önümüzde ki yıllar da daha neler görüp yaşayacağımızı tahmin etmek güç değil. Kısa vade de çok etkisini göstermese de uzun vade de sağlığımız büyük oranda etkilenme kaçınılmaz bir son. Benimde uzun süredir yaşadığım sağlık nedenlerinden dolayı hayatımı artık tamamen değiştirme zamanı geldiği için bir yaşam biçimi olarak “Taş Devri” veya “Köy Hayatına Dönüş” olarak adlandırabiliriz.

Son 1 haftadır tat olarak denemelerini yaptığım ev yapımı fındık ezmesi tarifini paylaşacağım. İlk fındık ezmesini yaparken fındık, pudra şekeri ve zeytinyağı kullandım. Fakat şeker malum fabrika üretimi ve katkı maddesi de işin içine girdiği için çok sağlıklı değil.

Doğal Fındık Ezmesi Yapılışı

Malzemeler: Fındık(300-350 gram) – Doğal Bal(50 gram) – Zeytin Yağı(1,5 yemek kaşığı)

Yapılışı: Fındıkları, mutfak robotu yardımıyla yağı çıkıp hamur kıvamından biraz koyu hale gelene kadar çeviriyoruz. Belli bir kıvam yakalandıktan sonra çok az zeytin yağı kullandığınız fındık oranına göre ekleyin ve yeniden robot ile karıştırın.

Fındık iyice ezildikten sonra hafif tatsız bir tadı oluyor. Fındık ezmesini cam kavanoza alalım. Tadının gelmesi için içine doğal balı yine kullandığınız fındık oranına göre az az ekleyip karıştırın. Tadını ara ara kontrol ederek ağız tadınıza göre tat oranını ayarlayabilirsiniz.

Sağlık Önerisi: Evinizde plastik mutfak ürünleri mümkün olduğunca kullanmayınız. Özellikle bal,pekmez, fındık ezmesi gibi gıdaları plastik saklama kabı yerine cam kavanozları tercih edin.

 

 

No Comments

Post a Comment