Ankara’da Hacamat – Uzman Dr. Hüseyin Çiçek

Bugün sizlerle geçtiğimiz hafta yaptığım bir tedavi yönteminden bahsedeceğim. Ekim ve Kasım ayını hastanede Genel Cerrahi ve Gastroenteroloji bölümlerinde rahatsızlığım nedeniyle yatıp taburcu olduktan sonra alternatif tedavi yöntemlerini araştırmaya başladım. Uzun süredir yaptırmak istediğim ama bir türlü fırsat olmayan hacamat konusu yine karşıma gelmişti. Vücudumuzda ki genel hastalıklara önlem, şifa olması ve bölgesel ağrılar için uygulanan hacamatı duymayan yok diye tahmin ediyorum.

Ankara’da bir hafta sonu katıldığım sağlık seminerinde Uzman Dr. Hüseyin Çiçek hocamla tanışma fırsatımız oldu. Gata Askeri Tıp Fakültesinden 1995 mezun olan Uzm. Dr. Hüseyin Çiçek kısa bir süre önce Etimesgut Sait Ertürk Devlet Hastanesinden emekli olmuştur. Emekliliğinin ardından Ankara Etimesgutta açmış olduğu kliniğinde engin tecrübesiyle Şişmanlık (Obezite), Kilo Problemi, Bölgesel Zayıflama , Ameliyatsız Estetik Uygulamalar (PRP, botoks, dolgu), Depresyon, Endişe ve Kaygı Bozukluğu gibi rahatsızlıkları için tedavi etmekte. Yapmış olduğum kısa bir araştırma ve Hüseyin hocamla görüşmenin ardından hacamat yaptırmaya karar verdim. Ortalama yarım saat süren herhangi bir ağrı ya da acı hissetmede hacamat uygulamasını yaptırdım. Bu tür rahatsızlıkları olanlar için internet üzerinden yine araştırabilir, randevu alabilirsiniz.

Şimdi ise sizlerle bilmeyenler için hacamat nedir, ne işe yarar, ne zaman yapılmalıdır diye merak edenlere açıklayayım.

Hacamat Nedir?

Hacamat, deriden ufak ensizyonlardan(kesik) vakum yolu ile kan alınmasıdır. Deri altında biriken, damarda dolaşmayan ve vücuda zararlı olup, biriktiği yerde ilgili orana zarar veren pis kanın vücuttan atılması işlemine denir. Vakum yoluyla kupalara kan birikir ve vücuttan kan atılır. Bu işlem sırasında yapılan kesikler iz kalmayıp 2-3 hafta içerisinde iyileşme tamamlanmaktadır.

Hacamatın Faydaları Neler?

Hacamat olmak; delilik, cüz zam, gece körlüğü, alaca, baş ağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır. Hacamat bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır. Kırmızı kan hücrelerini (alyuvarları) büyüten kanı katılaştıran, dolaşımı bozan fazla asitleri hacamatla vücuttan dışarı atabiliriz.

Vücutta ki;
– Kan ve dokularda bulunan gaz ve toksinleri atar.
– Ödem varsa dışarı atar.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Ağrıları giderir.
– Hastalıklara önlem olur.

Bel, boyun fıtığı, eklem ağrıları, karaciğer, kalp hastalıkları, psikolojik hastalıkların ve bunun gibi tüm hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Ve daha saymadığımız bir çok hastalığa şifa olduğu hadisi şerifte belirtilmektedir.

Peygamber Efendimiz (SAV) Hadis-i Şerifinde; ” Miraç’tan inerken hangi melek cemaatine rastlasam, ‘Ey Muhammed! Ümmetine hacamat olmalarını emret’ dediler.”

Hacamat Ne Zaman Yapılır?

Hacamat her gün herhangi bir zamanda yapılan uygulama değildir. Hicrî her Pazartesi, Salı, Perşembe ve Pazar günü yapılabilir. Hicrî ayın 15 inden sonraki tek günlerdir. Çarşamba, Cuma, Cumartesi hacamatın yapılmadığı günlerdir.

No Comments

Post a Comment